Paweł Szypulski, Łukasz Czapski

pl. Szczepański 3a,
Niedz.- 14:00
Paweł Szypulski, Łukasz Czapski
SPOTKANIE MISTRZOWSKIE

POZDROWIENIA Z AUSCHWITZ

 

Heniek przesyła „Pozdrowienia z Oświęcimia” i w post scriptum dodaje: „Wszystko jest w porządku, brak tylko Ciebie i słońca”. Na odwrocie pocztówki panorama KL Auschwitz, komin krematorium i brama do obozu. Na innej kartce „Transport gorących pozdrowień z Oświęcimia z szumem letniego wiatru zasyła siostra Cześka”. Na awersie pocztówki zdjęcie przedstawiające Blok 11 tzw. Blok śmierci. Zgodnie z datą znajdującą się na stemplu pocztowym najstarsza z kartek przedstawiających obóz Auschwitz-Birkenau, które znalazły się w zbiorach Pawła Szypulskiego, wysłana została w 1947 r. Dwa lata po wyzwoleniu. Pocztówki z widokami obozu dostępne są w sprzedaży do dziś.

 

„Pozdrowienia z Auschwitz” to projekt, który powstał w oparciu o autorski wybór pocztówek z tworzonej przez kilka lat kolekcji. Niemal wszystkie kartki wchodzące w jego skład pochodzą „z obiegu” – zostały zapisane oraz wysłane do rodzin, przyjaciół i znajomych.

 

Jedną z centralnych figur sztuki związanej z Zagładą jest milczenie. Innym niezwykle ważnym problemem jest kwestia stosowności. Turystyczne pocztówki proponują radykalnie odmienną – „rozgadaną” i skrajnie niestosowną – narrację. Projekt Szypulskiego opowiada o społecznej pamięci o Zagładzie, pamięci zupełnie innej niż ta, która obecna jest w sztuce wysokiej i naukowym dyskursie.

 

Paweł Szypulski - Członek Rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Kurator i twórca wizualny pracujący z rozmaitymi materiałami archiwalnymi. Z wykształcenia antropolog, specjalizuje się w krytycznej analizie tekstowych i fotograficznych świadectw osobistych.

 

Łukasz Czapski – scenarzysta, animator kultury, redaktor. Absolwent Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Członek Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Przez wiele lat współpracował z Redbadem Klijnstrą jako jego asystent i dramaturg. Był koordynatorem cyklu spotkań ReAnimator. Obecnie pracuje jako redaktor w kanale filmowym Stopklatka TV i rozwija autorskie projekty filmowe.

 

01.06.2014, godz. 14:00
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
Kraków

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.