Martin Kollar, Adam Mazur

al. 3 Maja 1
Pt.- 18:00
Martin Kollar, Adam Mazur
SPOTKANIE MISTRZOWSKIE

FIELD TRIP

 

Field Trip stanowi niejednoznaczny obraz życia i krajobrazu Izraela. Nad nasyconymi niepokojem zdjęciami unosi się wyraźne widmo obecności wojska. Zarżnięte zwierzęta mieszają się z tchnącymi niepewnością portretami mieszkańców Izraela, zasiewając w odbiorcy wątpliwość co do tego, gdzie kończy się teren wojskowy, a zaczyna cywilny. Projekt Field Trip jest właśnie tym – zabarwionym paranoją – rezultatem badawczej i dociekliwej wycieczki, pięknym, surowym, nierzadko humorystycznym i złożonym zapisem fotograficznym dobrze znanej ziemi.

 

Field Tripjest częścią projektu zatytułowanego This Place, który odkrywa złożoność Izraela i Zachodniego Brzegu oczyma dwunastu znanych na całym świecie fotografów. Ich silnie zindywidualizowane prace nie składają się na jedną monolityczną wizję, ale tworzą różnorodny i fragmentaryczny portret wyczulony na wszelkie rozdźwięki i paradoksy tego tak ważnego i będącego przedmiotem zaciekłych sporów miejsca.

 

Źródło: www.mackbooks.co.uk

 

 

Martin Kollar - urodził się w Żylinie, w Czechosłowacji (obecna Słowacja). Od czasu ukończenia Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych w Bratysławie pracuje jako niezależny fotograf i filmowiec. Jest laureatem kilku stypendiów i nagród, w tym Fuji Film Euro Press Photo Award oraz fińskiej Backlight Photography Award. Jego prace były prezentowane na całym świecie, m.in. w: Maison Europeen de la Photographie (Paris) i Rencontres d’Arles we Francji, MOCA Shanghai i Museum of Art w Chinach oraz na Miesiącu Fotografii w Krakowie. Jest autorem trzech albumów fotograficznych: Nothing Special (2008), Cahier (2011) oraz Field Trip (2013).

 

Adam Mazur– krytyk, historyk sztuki i amerykanista, wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W latach 2002–2013 kurator CSW Zamek Ujazdowski, m.in. wystaw: Nowi dokumentalisciEfekt czerwonych oczuSchizmaŚwiat nie przedstawiony, a także autor licznych wystaw organizowanych w instytucjach polskich i zagranicznych. Autor książek Kocham fotografięHistorie fotografii w Polsce 1839–2009 i Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po roku 2000. Redaktor katalogów wystaw. W latach 2004–2011 redaktor naczelny magazynu „Obieg”, a od roku 2013 naczelny magazynu „Szum”. Publikuje w prasie krajowej i zagranicznej. Wraz z Łukaszem Gorczycą prowadzi projekt badawczy poświęcony polskim książkom fotograficznym (polishphotobook.tumblr.com).

 

30.05.2014, godz. 18:00
Muzeum Narodowe w Krakowie
al. 3 maja 1
Kraków

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.