Andrzej Kramarz, Dariusz Czaja

pl. Szczepański 3a
Sob.- 18:00
Andrzej Kramarz, Dariusz Czaja
SPOTKANIE MISTRZOWSKIE

Invisible Maps

 

Premierowe spotkanie wokół fotograficznej publikacji Andrzeja Kramarza pt. Niewidzialne mapy (Invisible Maps) będzie wyjątkową okazją do spotkania z jej twórcą oraz z Dariuszem Czają, autorem towarzyszącego książce tekstu. To niezwykle intensywne wizualnie wydawnictwo pełne jest znaków, śladów i symboli, bez wyraźnych wskazówek do ich odczytania. (…) fotografie uparcie bronią dostępu do siebie, nie pozwalają na łatwą i niekonfliktową lekturę. Prowokują natomiast do snucia własnych narracji, do konstruowania własnych ciągów dalszych. Staramy się na różne sposoby uspójnić (czasem na siłę) oglądane wizerunki, sprawić, by te rebusy zaczęły do nas mówić. Konstruujemy więc własne opowieści, wewnątrz których widzialne zaczyna przyoblekać się w sensowny komunikat (albo tak nam się wydaje..). – pisze Czaja w swoim tekście.

 

Spotkanie organizowane we współpracy z Czytelnią Sztuki | Muzeum w Gliwicach – wydawcą książki Invisible Maps.

Spotkanie poprowadzi: Agnieszka Sabor

 

Andrzej Kramarz - fotograf, wykładowca, kurator, redaktor albumów fotograficznych. Ukończył Instytut Fotografii Kreatywnej w Opawie. Współzałożyciel fundacji Imago Mundi (2005). W latach 2007–2008 Wicedyrektor Artystyczny Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Obecnie bada prywatne kolekcje rodzinnych fotografii w ramach projektu badawczego Photo Proxima prowadzonego przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie we współpracy z Muzeum Fotografii Fratelli Alinari. Wykłada fotografię na University of Hawaii, Hawaii Community College w Hilo i Akademii Fotografii w Krakowie.

 

Dariusz Czaja – antropolog kultury, redaktor „Kontekstów”, eseista, recenzent muzyczny. Doktor habilitowany, wykładowca w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Napisał m.in.: Lekcje ciemności (nagroda Fundacji TVP Kultura „Gwarancja Kultury”), Gdzieś dalej, gdzie indziej (nagroda „Warszawska Premiera Literacka” 2011, nominacja do nagrody „Nike”), Znaki szczególne. Antropologia jako ćwiczenie duchowe.

 

31.05.2014, godz. 18:00
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
Kraków

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.