Metoda pomiaru. Daniela Dostálková

Galeria AS
św. Tomasza 26, Kraków
Pn.-Sob. 11:30–18:00
 Metoda pomiaru . Daniela Dostálková
Daniela Dostálková, Perymetr Förstera, z serii Metoda pomiaru The Process of Measuring, 2013. Digital archival print © Daniela Dostálková.
"Po osiągnięciu wysokiego poziomu umiejętności technicznych, nauka i sztuka zdają się łączyć w swojej estetyce, plastyce i formie." Albert Einstein

Żaden inny cytat nie pozwoliłby lepiej skomentować Metody pomiaru Danieli Dostálkovej, ciągle rozwijanego cyklu fotograficznego dotyczącego świata nowoczesnej psychologii ukazanego z perspektywy aparatury, metodologii naukowej i oczekiwanych rezultatów.

Rzeczywiście, poprzez swoje niepokojące obrazy o najwyższej precyzji Daniela Dostálkova pokazuje, jak nowoczesna psychologia postawiła sobie za cel opisać, zanalizować i zmierzyć ludzką psychikę. W jej fotografiach wszystko wydaje się uporządkowane, racjonalne i jasne. A jednak za modelami i przyrządami w pracach Dostalkovej zdaje się czaić cień obłędu. To właśnie sprawia, że jej prace są tak fascynujące i niejednoznaczne. Jak w roku 1797, w czasach, gdy rodziła się nowoczesna psychologia, pisał Goya: „gdy rozum śpi, budzą się demony”.Daniela Dostálková (ur. 1979, Trzyniec, Czechy)
Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie oraz Uniwersytetu J.E. Purkyně w Uściu nad Łabą w studiu PavlaBaňki. W 2004 i 2007 roku studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2005 roku wraz z siostrą Lindą prowadzi studio fotograficzne The Bestseller Creative Platform.
 

 

Daniela DOSTÁLKOVÁ – Metoda pomiaru
Kurator: Nicolas Grospierre
Wernisaż: 17.05, godz. 19:00
Otwarte: 17.05-15.06
Galeria AS, ul. św. Tomasza 26

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.