Powrót do źródła. Lucian Bran

Muzeum Inżynierii Miejskiej
Wawrzyńca 15, Kraków
Wt.-Czw. 10:00–16:00, Pt. 17:00, Sob.-Niedz. 10:00–16:00
 Powrót do źródła . Lucian Bran
Lucian Bran, Astra, źródło Honterusa 1, wiosna, z serii Powrót do źródła, 2013. Ultra giclee print © Lucian Bran. Dzięki uprzejmości Posibila Gallery.
W rodzinnym mieście Luciana Brana mieszkańcy codziennie udają się po wodę do leśnych źródeł otaczających miasto. Źródła te, o poetyckich nazwach „Honterus” czy „Malin” (oraz zwyczaj czerpania z nich wody), zostały sfotografowane przez Luciana Brana.

On sam określa ów zwyczaj jako „niemal rytualne wydarzenie” i rzeczywiście można go interpretować jako anachroniczny kult jakichś miejscowych najad, nimf wodnych. Krajobrazy Brana ukazują zjawisko w różnych porach roku, tym samym podkreślają jego quasi-panteistyczny charakter. Choć fotografie mogą wydawać się liryczne i sielankowe, za krajobrazami czai się coś jeszcze. Po bliższym przyjrzeniu się w tle można dostrzec sylwetki betonowych osiedli, gdzie zapewne w kranach nie brakuje pitnej wody. A jednak mieszkańcy miasta czują potrzebę udawania się do górskich źródeł po wodę. Cykl jawi się więc jako ucieleśnienie kolejnej paradoksalnej porażki nowoczesności.


Lucian Bran (ur. 1981, Braszów, Rumunia)
Ukończył fotografię na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym w Bukareszcie w 2010 roku. Uczestnik grupowych wystaw w Austrii, Francji, Anglii, Jersey i Rumunii oraz indywidualnych pokazów w Bukareszcie i Klużu. Jest reprezentowany przez Galerię Posibila z Bukaresztu.


 

Lucian BRAN – Powrót do źródła
Kurator: Nicolas Grospierre
Wernisaż: 16.05, godz. 17:00
Otwarte: 16.05–15.06.
Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.