Czkawka. Przemysław Branas

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Galeria Re
Lipowa 4, Kraków
Wt.-Niedz. 11:00–19:00
 Czkawka . Przemysław Branas
Przemysław Branas, Maska 02, z cyklu Rytualne maski domowe, 2014.
Czkawka jest uporczywym syndromem chorobowym objawiającym się rytmicznymi wstrząsami. Zazwyczaj powoduje ją gwałtowne przepełnienie. Jest mimowolnym odruchem ciała pojawiającym się niespodziewanie i podobnie niespodziewanie odchodzącym. Samo słowo bywa metaforą bezustannych powrotów czegoś lub do czegoś, krótkotrwałych repetytywnych trwań i ich nagłych rozpuszczeń.

Tematyka pełnoplastycznej instalacji obejmującej fotografię, wideo i obiekty krąży wokół stworzonych przez artystę rytuałów służących mapowaniu przestrzeni intymnych i publicznych. To one determinują jego bycie twórcą, który gra pamięcią własną i pamięcią miejsca, pracując w oparciu o zdarzenie i proces.

Pierwszym impulsem dla artysty było zdjęcie z dzieciństwa. Uchwycony na krakowskim rynku przy fontannie autorstwa prof. Zina wraca do miejsca ze zdjęcia i do miejsca w czasie, z którego pochodzi fotografia. Postawą, która go inspiruje, jest bohater kąpieli, krakowski performer, pisarz, awangardzista Krzysztof Niemczyk. Czerpiąc od niego, Branas przepracowuje kategorie sentymentalizmu, historyzmu i krakowskości, a jego metodologią jest egzotyzacja.


Przemysław Branas (ur. 1987, Jarosław)
Doktorant Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się sztuką intermedialną, motywem instalakcji – połączenia sztuk performatywnych z instalacją artystyczną. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 roku.


 

Przemysław BRANAS – Czkawka
Kurator: Ewa Tatar
Wernisaż: 15.05, godz. 18:00
Otwarte: 15.05-15.06
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Galeria Re, ul. Lipowa 4

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.