Chelsea Girls. Monika Krzynówek

ZPAF Gallery
św. Tomasza 24, Kraków
Czw.-Niedz. 11:00–18:00
 Chelsea Girls . Monika Krzynówek
Monika Krzynówek, Bez Tytułu 1, z serii Chelsea Girls, 2014.
Tytuł serii Moniki Krzynówek nawiązuje do eksperymentalnego filmu z 1966 roku, Chelsea Girls. Skojarzenie fotografowanych papużek i rejestrowanych przez Andy’ego Warhola historii z codziennego życia kobiet mieszkających w hotelu Chelsea w Nowym Jorku na pierwszy rzut oka wydaje się dalekie. Jedynym elementem bezpośrednio odnoszącym się do popartowej narracji są pastelowe tła ujednolicające cykl paszportowych ujęć.

Artystka obsesyjnie utrwala na kliszy kolejne ptaki i odwraca sztywno przyjęte zasady portretowania poprzez pokazywanie ich od tyłu. Nie boi się obnażyć kulisów sesji, rozszerzając pole do interpretacji. Na niektórych fotografiach możemy dostrzec ludzkie palce trzymające papugi. Uwięzione ptaki odwracają się, a ich uchwycone spojrzenia mogą być wyrazem przerażenia. Pozornie spokojna i estetyzowana typologia przeradza się w emocjonalny zapis, w którym modelki stają się ofiarami przemocy. I to może najbardziej zbliża je do bohaterek z filmu Warhola.


Monika Krzynówek (ur. 1987, Kraków)
Studentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Absolwentka Akademii Fotografii w Krakowie, gdzie w 2012 roku z wyróżnieniem obroniła dyplom koincydenty pod opieką Pawła Bownika. Uczestniczka pokazu fotografii natychmiastowej Blisko (Kraków, 2013).


 

Monika KRZYNÓWEK – Chelsea Girls
Kuratorka: Agata Ubysz
Wernisaż: 17.05, godz. 19:30
Otwarte: 17.05-08.06
ZPAF Gallery, ul. św. Tomasza 24

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.