Wojciech Nowicki
Promieniowanie

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. Marii Konopnickiej 26, Kraków
16.05 - 15.06.2014
Wojciech Nowicki   Promieniowanie
Wilhelm Beermann, Rogówka muchy, 1870. Dzięki uprzejmości Muzeum w Gliwicach
„Co by było, gdyby przedmiotom, fotografiom odjąć podziały? Gdyby wymieszać to, co się wydaje raz na zawsze ustalone, należące do innych porządków?” – pyta Wojciech Nowicki, kurator wystawy Promieniowanie, i wskazuje na definicje oraz klasyfikacje, w które wtłaczane są obrazy fotograficzne.

 Hans Belting w książce Antropologia obrazu. Szkice do nauki o obrazie (Kraków, 2012) wylicza cztery niezależne tryby działania fotografii: fotografię definicyjną lub informatywną, reklamową, domową lub afektywną oraz fotografię artystyczną. André Rouillé w pracy Fotografia. Między dokumentem a sztuką współczesną (Kraków, 2007) wymienia szereg kolejnych. Na przekór tym próbom uchwycenia właściwości obrazu fotograficznego Promieniowanie nie podkreśla podziałów, lecz wydobywa na światło dzienne niejasność granic i wskazuje momenty, w których dochodzi do ich przekraczania.

Na wystawie zostanie zaprezentowany zbiór zdjęć pochodzących z rozmaitych źródeł, fotografii będących narzędziem pomocniczym w różnych dziedzinach badań czy eksperymentów – na przykład przyrodniczych, chemicznych, genetycznych, patologicznych czy medycznych. Esej wizualny stworzony przez Nowickiego na ścianach galerii bada, w jaki sposób te zdjęcia – zestawione z innymi, zaskakująco podobnymi wizualnie, wykonanymi jednak (lub przywłaszczonymi w artystycznym geście) przez fotografów lub artystów posługujących się medium fotografii – zyskują nowe znaczenia. Jak mówi kurator: „Postawienie, choćby chwilowo, znaku równości pomiędzy rozmaitymi gatunkami, zwykle starannie separowanymi od siebie, pozwala przyjrzeć im się uważniej, odkryć, co je rzeczywiście różni, a co jest różnicą zaledwie pozorną”.

 

Wojciech Nowicki – kurator wystaw fotograficznych, pisarz, członek rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Opublikował m.in. Dno oka. Eseje o fotografiiJerzy Lewczyński. Pamięć obrazuNiepokoje Wilhelma von Blandowskiego; w przygotowaniu zbiór esejów poświęconych portretowi w fotografii. Kurator m.in. wystaw Jerzego Lewczyńskiego, Wilhelma von Blandowskiego, Michała Greima oraz współkurator wystawy Archiwum centralne (Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009).

 

Wernisaż: 18.05, godz. 17:00
Otwarte: 16.05–15.06
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.