Trevor Paglen
Ostatnie obrazy

Galeria Starmach
ul. Węgierska 5, Kraków
16.05 - 27.06.2014
Trevor Paglen   Ostatnie obrazy
Trevor Paglen, Wolapik, 2012 © Trevor Paglen
Pod koniec 2012 roku na orbitę okołoziemską został wysłany satelita telekomunikacyjny EchoStar XVI. Na jego pokładzie znalazł się m.in. silikonowy dysk, na którym zostało zapisane 100 starannie wybranych zdjęć. Kiedy na Ziemi znikną już ostatnie ślady naszej cywilizacji, w kosmosie wciąż będą krążyć pozostałości sztucznych satelitów takich jak EchoStar XVI. Fotografie znajdujące się na jego pokładzie będą ostatnimi obrazami, jakie po nas pozostaną.

Trevor Paglen na potrzeby projektu Ostatnie obrazy przez pięć lat opracowywał selekcję zdjęć opowiadających historię ludzkości. Następnie zaprosił do współpracy grupę twórców, badaczy, filozofów i aktywistów, którzy dokonali  wyboru docelowych 100 fotografii. To właśnie wskazane przez nich obrazy znalazły się na dysku wysłanym na orbitę. Projekt Paglena jest próbą zmierzenia się z ideą stworzenia całościowego opisu rzeczywistości za pośrednictwem fotografii. Artysta zadaje fundamentalne pytanie o sens tego rodzaju przedsięwzięć i bada mechanizmy stojące za próbami opowiadania historii za pomocą obrazów.

 

Trevor Paglen– artysta.

 

Wernisaż: 16.05, godz. 18:00
Otwarte: 17.05
27.06,
19-22.06. 
– zamknięte
Galeria Starmach, ul. Węgierska 5

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.