Aaron Schuman
FOLK. Etnografia osobista

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
ul. Krakowska 46, Kraków
16.05 - 17.08.2014
Aaron Schuman   FOLK. Etnografia osobista
Aaron Schuman, Bez tytułu (#01), z serii FOLK. Etnografia osobista, 2014 © Aaron Schuman
Pradziadek kuratora i artysty Aarona Schumana, Franciszek Feret, urodził się w Galicji w 1878 roku. W 1900, jako dwudziestodwulatek, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Schuman nigdy nie poznał swojego przodka.

Przed wizytą w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie niewiele też wiedział o polskiej tradycji i zwyczajach, pomijając kilka przepisów na tradycyjne polskie potrawy i kilka pamiątek rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Przygotowywana przez Schumana wystawa skupia się na badaniu zarówno regionalnego dziedzictwa kulturowego widzianego z perspektywy „obcego” wychowanego na innym kontynencie, jak i tego, jak jest ono reprezentowane i archiwizowane w Muzeum Etnograficznym. Historia rodziny kuratora odegra tu znaczącą rolę, a sama wystawa będzie nie tylko twórczą wypowiedzią, ale również reakcją na misję Muzeum Etnograficznego, według której muzeum ma być centrum refleksji i zrozumienia dla siebie i innych.

 

Aaron Schuman – artysta, pisarz, redaktor oraz kurator. Jego wystawy, zarówno jako fotografa, jak i kuratora, odbywają się na całym świecie. Regularnie publikuje artykuły, eseje oraz wywiady w książkach i czasopismach, m.in. „Aperture”, „Foam”, „TIME”, „Photoworks”, „HOTSHOE”, „British Journal of Photography”. Wykłada na University of Brighton oraz Arts University Bournemouth, założyciel i redaktor „SeeSaw Magazine” (www.seesawmagazine.com).

 

Wernisaż: 18.05, godz. 15:00
Otwarte: 16.05–17.08
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, ul. Krakowska 46

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.